- Produktai
- Termomediena
Ilgaamžis ir ekologiškas sprendimas
Termomedienos gamyba – kaip moksliškai pagrįsta pramoninė medienos modifikavimo technologija – pasaulyje vystoma daugiau nei du dešimtmečius, o pastaraisiais metais jos paklausa įgyja stebinantį pagreitį. Išskirtiniai šios medienos privalumai ypač vertinami tvarumo ir žaliosios ekonomikos kontekste.
Termomediena – tai karščiu (180-215°C), garais ir vandeniu modifikuota mediena. Apdorojimo ciklai griežtai kontroliuojami, specifiškai pritaikyti atitinkamai medienos rūšiai ir matmenims, tačiau pats procesas visiškai ekologiškas, nenaudojami jokie chemikalai, todėl termomediena yra išskirtinai tvarus gaminys, nekenkiantis nei žmonėms, nei aplinkai. Modifikavimas negrįžtamai pakeičia chemines ir fizikines medienos savybes, gaminiai tampa itin ilgaamžiai, pagerėja matmenų stabilumas ir termoizoliacija.
Termomedienoje nelieka sakų ir formaldehidų, ji maloniai kvepia, tampa lengvesne, švelnios tekstūros. Gaminiai pasižymi šilta karameline spalva. Paviršiaus dengti nebūtina, bet lauko sąlygomis, veikiamas UV spindulių jis natūraliai nupilkuoja.
Termomediena neprilygstama ten, kur tenka atlaikyti didelius temperatūros ir drėgmės pokyčius, todėl idealiai tinka pastatų apkalimui, terasoms, balkonams, tvoroms ir pirtims. O dėl puikios estetinės išvaizdos, ekologiškumo ir stabilių matmenų itin mėgstama ir šiuolaikiniuose interjeruose.
Didžiuojamės savo naująja, pirmąja Lietuvoje sertifikuota BROLIS TIMBER termomedienos gamykla, veikiančia pagal šiuolaikiškiausius pasaulyje standartus. Gaminame aukščiausios kokybės termomedieną iš rūpestingai atrinktos, PEFC (PEFC/01-31-1212) sertifikuotos (iš atsakingai tvarkomų miškų atkeliaujančios) šiaurietiškos pušies ir eglės žaliavos.
Taip pat galime pasiūlyti bešakių termo abačio medienos (ayous, abachi, obeche, wawa) gaminių.
Mūsų produktai gaminami pagal moderniausią Jartek technologiją. Gamybos procesas automatizuotas ir griežtai kontroliuojamas. Ilgametė patirtis su termomediena leidžia pasiūlyti jums pačius geriausius gaminius rinkoje.
Termomedienos privalumai
(Šeimos vila Giruliuose; Projektas: DO ARCHITECTS; Nuotr.: Laimonas Ciūnys, DO ARCHITECTS; 2018m. )
Ilgaamžė
Išskirtinį termomedienos tvarumą (2 tvarumo klasė, EN 350:2016) sąlygoja angliavandenių – celiuliozės, o ypač hemiceliuliozės – sunykimas bei ženkliai sumažėjusi santykinė medienos drėgmė. Modifikuojant medienoje beveik nebelieka medžiagų, kuriomis maitinasi puvimą sukeliantys grybeliai ir bakterijos, jos nebegraužia vabalai ūsuočiai, kirvarpos ir kiti medgraužiai.
Be to, saprotrofiniai grybeliai pradeda daugintis tik tada, kai santykinė medienos drėgmė viršija 20%, o teisingai virš žemės sumontuota, ventiliuojama termomediena (naudojimo klasė 3, EN 335:2013) niekada tiek neįgeria, nepaisant aplinkos drėgmės. Šių pakitusių savybių poveikis ilgaamžiškumui yra milžiniškas. Todėl termiškai apdorotos pušinės dailylentės lauko sąlygomis tarnauja daugiau nei tris dešimtmečius, o terasinės lentos – maždaug 15-20 metų. Pastarosios laiko mažiau dėl didesnio mechaninio dėvėjimosi ir apkrovų.
Pastaba: Nepuvimas nereiškia, kad ant termomedienos negali atsirasti paviršinių pelėsių. Šie mikroorganizmai geba pramisti iš ore sklandančių ir ant medienos nusėdančių dalelių. Jie nepažeidžia termomedienos struktūros, bet dažnai laikomi estetiniu defektu. Jų galima išvengti naudojant paviršiaus padengimo medžiagas ir reguliariai prižiūrint.
Taip pat – netinkamai sumontuota, neventiliuojama, žemėje ar ant puvinio mirkstanti termomediena, gali tarnauti mažiau nei sertifikate numatytas laikas.
Stabilių matmenų
Pakitę medienos ląstelių sienelės prastai sugeria vandenį, todėl termomediena „vaikšto“ perpus mažiau nei neapdorota šiaurinės pušies ar eglės mediena. Termomedienos gaminiai beveik nebesikraipo ir nesiraito.
Šiuos privalumus lemia cheminiai pokyčiai – aukštoje temperatūroje skylant hemiceliuliozei, sumažėja vandenį sugeriančių hidroksilo grupių, o taip pat – dalinai sutrūkinėja lignino polimerų grandinės, tad beveik nelieka medienos skaidulų tempimo.
Termomedienos matmenų stabilumas akivaizdžiai geresnis. Dėl šių savybių ji puikiai tinka šiuolaikinei architektūrai – grafiškiems ir ažūriniams fasadams, paslėpto tvirtinimo terasoms ir grynų linijų interjerams.
Pastaba: Dėl savo organinės kilmės, lauko sąlygų veikiama termomediena nėra apsaugota nuo skilimų. Nors terminis apdorojimas sumažina medienos drėgmę, skaidulų tempimus ir, atitinkamai, trūkimų mastą, bet šio fizikinio reiškinio neeliminuoja. Į mikrotrūkius patekęs vanduo, veikiamas temperatūros svyravimų, gali sąlygoti skilimus.
Radialinis medienos matmenų pokytis reaguojant į santykinę oro drėgmę (Šaltinis: VTT).
Tangentinis medienos matmenų pokytis reaguojant į santykinę oro drėgmę (Šaltinis: VTT).
(Brolis Timber gamykla. Projektas: Regina Venckievič, Rita Tamulevičiūtė, Erinar, UAB; Nuotrauka: Vaidotas Darulis, 2023)
Ekologiška ir visiškai natūrali
BROLIS TIMBER termomedienos žaliava užauga atsinaujinančiose Šiaurės Europos giriose ir yra sertifikuota PEFC ženklu, kuris užtikrina, kad gamybinė žaliava gaunama iš atsakingai tvarkomų miškų.
Termomediena – visiškai natūralus produktas, be jokių papildomų cheminių medžiagų. Medienos savybes modifikuoja ir pagerina tiksliai kontroliuojamas karštis, vanduo ir garai. Termomediena yra ekologiška ir geresnės kainos alternatyva brangioms egzotinės medienos rūšims.
Mediena yra labai tvari statybinė medžiaga, o termomediena – ypač. Jos tarnavimo laikas ilgesnis, gamybos procesas švarus, be to, nebūtinas padengimas ar kitoks cheminis apdirbimas. Augdami medžiai sugeria ir „užrakina“ didelius kiekius anglies dvideginio. Nuostabu tai, kad net nupjauta mediena, virtusi gaminiais statybų ar baldų pramonei, ir toliau ištisais dešimtmečiais tarnauja kaip anglies saugykla. Moksliškai įrodyta, kad medienos naudojimas statybose palieka žymiai mažesnį anglies dvideginio pėdsaką, palyginus su daugeliu kitų statybinių medžiagų, todėl mediena tampa strateginiu pasirinkimu transformuojant ekonomiką į žalesnę ir siekiant sumažinti šiltnamio efektą.
-
Sveika ir jauki
Termomedienoje nebelikę sakų ir formaldehidų. Ji pasižymi antibakterinėmis savybėmis ir tinka net įprastos medienos gaminiams alergiškiems žmonėms. Be to, ši apdaila teigiamai veikia psichiką, ramina ir atpalaiduoja. Todėl termomedienos oazės vis dažniau aptinkamos edukacijos įstaigose, prekybos ir verslo centruose, šiuolaikiniuose interjeruose.
-
Graži, švelni ir kvepianti
Termomediena pasižymi švelnia tekstūra, maloniu kvapu ir sodria ruda spalva, persmelkusia medį iki pat jo šerdies. Kuo aukštesnė apdorojimo temperatūra, tuo tamsesnė spalva. Termomediena dažniausiai gaminama iš tankios šiaurietiškos pušies ar eglės, todėl paviršiuje matomi natūralaus medžio ypatybių sąlygoti spalviniai netolygumai, tokie kaip šakų žymės ir rievės. Veikiama ultravioletinių spindulių mediena nupilkuoja, tad, norint išlaikyti arba pakeisti spalvą, reikia padengti paviršių apsaugančia medžiaga su pigmentu.
-
Lengva prižiūrėti
Terminis apdorojimas pašalina iš medienos sakus, todėl ji „nebeašaroja“. Šis pokytis užtikrina puikų pagrindą paviršiaus padengimo medžiagoms ir prailgina gaminių tarnavimo laiką. Be to, dėl natūralaus ilgaamžiškumo (2 tvarumo klasė), termomedieną galima palikti nedengtą jokiomis apsauginėmis priemonėmis. Lauko sąlygomis ji nupilkuoja. Tai ideali medžiaga ten, kur siekiama minimizuoti eksploatacinius kaštus – nuo didelių viešos paskirties pastatų, daugiabučių, iki kaimo sodybų ir eko-namų gamtoje.
-
Geresnė termoizoliacija
Termomediena praleidžia 20-25% mažiau šilumos nei paprastos pušies ar eglės mediena. VTT atlikti matavimai rodo, kad termiškai apdorotos pušies šilumos laidumo koeficientas yra 0.099 W/m K, o paprastos, neapdorotos pušies medienos – 0.12 W/m K. Todėl fasadų, lauko durų, langų ir pirčių apdailai naudojama termomediena ne tik gražiai atrodo, bet ir turi geresnes termoizoliacines savybes, padidina ekonominį naudingumą.
(Brolis Timber gamykla. Projektas: Regina Venckievič, Rita Tamulevičiūtė, Erinar, UAB; Nuotrauka: Vaidotas Darulis, 2023)
Kitos termomedienos savybės
Medienos drėgmė
Po apdorojimo santykinė termomedienos drėgmė siekia 4-7% – perpus mažiau nei atitinkamomis sąlygomis laikomos neapdorotos pušies medienos. Net drėgnomis lauko sąlygomis (+20°C, RH 85%) santykinė termomedienos drėgmė nusistovi apie 10% (EN 13183).
Aplinkos drėgmės poveikis santykinei medienos drėgmei. Termiškai apdorota eglė lyginama su įprasta eglės mediena. (šaltinis: VTT).
Medienos tankis
Termiškai apdorojant, dėl kai kurių organinių medžiagų sunykimo, sumažėja ir medienos tankis. Esant 6% medienos drėgmei (+20°C, RH 85%), mūsų termomedienos tankis yra 350-480 kg/m3. Jis šiek tiek skiriasi priklausomai nuo lentos struktūros. Termomedienos tankis yra maždaug 10% mažesnis nei neapdorotos šiaurietiškos eglės ar pušies.
Medsraigčių tvirtinimo stiprumas tiesiogiai priklauso nuo medienos tankio, todėl pritvirtinus medsraigčiais priveržimo stiprumas yra maždaug 10-20% mažesnis. Tvirtinimo stiprumą pagerina iš anksto pragręžtos skylutės. Prikalus vinimis termomediena laikosi taip pat tvirtai kaip neapdorota pušis ar eglė.
Atsparumas ugniai
Palyginus su įprasta mediena, degdama termomediena išskiria mažiau liepsnos ir dūmų. Tą sąlygoja mažesnis tankis ir organinių ekstraktų kiekis.
Pagal Europos Komisijos nustatytą klasifikaciją, termomediena priskiriama D-s2-d0 degumo klasei. Termomedieną galima apdoroti ugniai atspariomis medžiagomis ir pasiekti B degumo klasę (B-s1-d0).
Plastinės savybės
Stipriau apdorota (Termo-D klasės) termomediena praranda plastiškumą ir tampa trapesne, todėl iš jos nerekomenduojame statyti apkrovas patiriančių konstrukcijų, nebent papildomai jas sutvirtinsite.